12 Eylül 2009 Cumartesi

YAPRAKTAN SUKKULENT ÜRETME

Sayın arkadaşlar sizlerle yapraktan sukkulent üretimi konusunda yaptığım bir denememi paylaşıyorum.
Kaktüs Rehberi mail gurubundan çok değerli arkadaşım Zeynep Dinçer Karaman'ın göndermiş olduğu Kalanchoe Fedtchenkoi f. veriegata yaprakları ile yaptığım denememin fotoğraflarını sizlerle paylaşıyorum.
Yoğurt kabında yaptığım bu denememde kabın içini kum ağırlıklı bir toprakla doldurdum ve devamlı nemli kalmasını sağlamak ve su kaybını engellemek için kabın altını delmedim aynı zamanda sera etkisi sağlamak amacıyla kabı şeffaf naylon poşet ile sararak sera etkisi sağladım.
Herhangi bir sorunuz olursa yorumlar kısmında sorabilirsiniz.
Teşekkürler.2 yorum:

 1. Muhteşem bir yaprak üretim tekniği...Acaba çimlenen yaprağı daha sonra parçalara mı böleceğiz? Ayrıca toprak yerine sırf perlit ile denesek olur mu acaba?

  YanıtlaSil
 2. Sukulentlerin kolay bir şekilde bakılabilecek olan bitki çeşitleri arasında yer aldıkları görülür. Kolay bakıma sahip olmasından dolayı da, ilk defa bitki bakmak isteyecek olan kişiler için de hediye olarak tercih edilebilir. Özel saksılara sahip olması, sukulentlerin daha şık bir görünüme kavuşmalarına yardımcı olmaktadır.

  Sukulentlerin pek çok türünün de olduğu söylenmelidir. Sitemiz üzerinden sipariş vermek isteyen herkesin, kendi zevklerine göre bir türü seçebilmeleri de olanaklı kılınmıştır. Her şekilde yaşayabilecek ve her daim canlı kalabilecek olan bu modeller, taşlar ile birlikte de şık bir görünüme kavuşabilmektedir.

  sukulent satışı
  sukulent sipariş

  YanıtlaSil