25 Kasım 2014 Salı

BONSAİ GÜBRESİ TOPLARI - GÜBRE KEKİ

  Bonsai sanatının en önemli konularından biri gübredir. Bonsaimizin gelişimi ve sağlığı ne kadar iyi olursa istediğimiz şekli elde etme o kadar çabuk olur.

  Bonsai gübresi konusunda pek çok kaynak ve konu var. Kaynakları araştıracak olursanız. Bir kısım bonsai ustası organik Bonsai gübresi kullanırken; bir kısım tamamen kimyasal bonsai gübresi kullanımının doğru olduğunu savunur. 

  Bonsai gübresi konusunda bende oldukça fazla araştırma ve denemeler yaptım. Yaşadığım bölgenin iklimi ve konumu sebebiyle kimyasal gübrelerden oldukça fazla ağaç kaybettim. 
Bonsailerin yapısına ve bulunduğu toprak, saksıya uygun organik gübre bulmak neredeyse imkansız. Bonsailer ağaçtır. Piyasadaki gübrelerin neredeyse tamamı tarım ve çim amaçlı üretilmiş organik gübrelerdir. Avm ve Yapı marketlerde karşılaşacağınız ağaç gübrelerinin tamamı kimyasaldır. 
Hal böyle olunca Bonsai Gübresini yapma işi de başa düşmüş oldu.

  2012 yılının başlarında İstanbul İmamoğlu fidancılığın desteğiyle yaklaşık 80 adet Gerçek Bonsai Japonya'dan  İstanbul'a geldi. Bu ağaçların bakımını Büyük Usta Saburo Kato'nun son öğrencisi Usta Masashi Hirao yapıyordu. 3 ayda bir İstanbul'a gelerek ağaçların mevsim bakımlarını yapıyordu. 
Ziyaretlerinden birine Türkiye'deki bonsai meraklılarını da davet etti.
Davetine katılarak yaptığı mükemmel ustalığa şahit oldum. 4-5 el aletiyle harikalar yaratan tam bir bonsai ustasıydı. 

  Usta Masashi Hirao'nun bakımını yaptığı ağaçların sağlığı dikkatimi çekmişti. Saksılarında neredeyse toprak yok denecek kadar azdı. Ve toprağın üstünde saksının büyüklüğüne göre değişen sayıda gübre topları dikkatimi çekti. Bonsai fotoğraflarını incelerken rastlamış olduğum bu topları elime alıp inceleme fırsatı bulmuştum. Kokusu balık-ekmek karışımı kokuyordu ve kedi-köpek mamasına benziyordu. Sıkınca parçalanarak dağılıyordu. Bu tespitlerime dayanarak yaptığım araştırmalarda sayesinde pek çok Japon ve Çin bonsai ustalarının bu gübreyi kendinin imal ettiğini gördüm. 
 Bu araştırmaların sonucunda kendi Bonsai gübremi kendim yapmam gerektiğini düşünerek kolları sıvadım.
Yurdun çeşitli bölgelerinden malzemeleri topladım. Karadenizden balık unu, Bursa'dan kan unu, Kemik tozu. Manisa'dan ayçiçeği tozu. İzmir Kemeraltı'ndan  kepekli buğday unu v.b. :)

Şimdi Gelelim Bonsa gübresinin yapımına 

GEREKLİ MALZEMELER :

1-  Kan Tozu
2-  Kemik Unu
3-  Balık Unu
4-  20x20x20 Granül NPK Gübre
5-  Yarasa Gübresi
6-  Solucan Gübresi (Kendi İmalatım)
7-  Ayçiçeği Tozu
8-  Leonardit
9-  Şeker
10-Buğday unu kepekli
11-Maya


Yukarıdaki listedeki malzemeleri belli oranlarda karıştırdıktan sonra fermantasyona bırakıyoruz.

Fermantasyon tam olarak tamamlanmadan hazırlamış olduğumuz Bonsai gübresi karışımını tepsilere yada geniş alana istenilen kalınlıkta yayıyoruz. Ve biraz daha fermantasyona bırakıyoruz.


Bonsai gübresi harcını tepsilere yaydıktan sonra güneş altına bırakıyoruz ve istenilen ölçülerde dilimliyoruz.


Ben elimdeki bonsailerin bulunduğu saksıları düşünerek dilimlerin boyutlarını ayarladım.

Bu şekilde hazırlamış olduğum Bonsai Gübresini 1 hafta güneş alında bırakarak tamamen kurumasını bekledim. Ve sonuç bu.
Şimdi sıra bu hazırlamış olduğum bonsai gübresinin bonsailere uygulanmasına geldi. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bonsai saksı toprağının uygun bölümlerine bonsai gübrelerini yerleştirdim.

Fotoğraftaki gibi bonsai saksılarına yerleştirilen bonsai gübreleri sulama yaptıkça oldukça yavaş ve yaranışlı bir şekilde bonsaimizi besler. İçerdiği zengin organik içerik sayesinde bonsailerimize zararsız ve uzun süreli besin sağlar. Aşağıdaki fotoğrafta bir iki üç ay sonunda gübrenin geldiği durumu görebiliyorsunuz.Bonsai Gübre Keklerinin faydaları saymakla bitmez ancak çok önemli olacak bir dezavantajı var. İçeriği yüzünden bol balık unu ve kemik unu yüzünden Kedi ve Köpeklerin dikkatini çekiyor. Bu yüzden gübreleri alıp götürebiliyorlar. İşte bu problemi aşmak için gübrelerimizi minik çay poşetlerine ve özel olarak hazırlanmış gübre sepetlerine koyabiliriz. Ve bu poşetleri saksıya tel ile sabitliyoruz.Kendi Yapmış olduğum gübre bonsai gübre keklerini ilk olarak kendi bonsailerimde denedim. Bonsai gübre keklerini uyguladığım Çin Karaağacımın son durumu.


Bu Acer Palmatum ise kurumak üzereydi. Acil bakımını yaparak alıştırma saksısına aldım. Bol gübre ile serbest gelişime bıraktım. Fotoğrafta da görüldüğü üzere kuru olan bölgeyi kapatmak için 1 yılda çok hızlı bir gelişim gösterdi.Bonsai gübre keklerinin yapılışı ve bonsailere uygulanışı hakkında sizlere tecrübelerimi aktardım.
Teşekkürler.

7 yorum:

 1. Muthis emek ve arastirma. Ellerinize saglik

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,
  Teşekkürler öncelikle, çok açıklayıcı olmuş. Bonsainize de selamlar. :)

  Malzemeleri hangi oranlarda karıştırdınız acaba?

  YanıtlaSil
 4. öncelikle ellerinize ve emeğinize sağlık.
  elinizde halen bu gübre toplarından mevcutsa satın alabilirmiyim

  YanıtlaSil
 5. merabalar, gerçekten çok faydalı olmuş. ama acaba hangi oranda karışım yapıyoruz?

  YanıtlaSil